Lær om en moderne fårehold og smag på unikke færøske delikatesser
Fra Tórshavn kører vi til landsbyen Nes, hvor vi får muligheden for at lære mere om et moderne fårelag, stående imellem fårene på Torkilsheyggsgarður.
Vi vil også få en chance for at prøve den hjemmelavede rabarbersaft og smage de unikke færøske delikatesser skerpikjøt og ræst kjøt (tørt og fermenteret lammekød).
Derefter besøger vi Navia, som er en af de førende virksomheder inden færøsk garn- og sweaterproduktion. Mærket er også kendt på udenlandske markeder, da de sælger deres produkter til et dusin lande i udlandet. Hos Navia får du mulighed for at se de færdige produkter, der kommer fra Torkilsheyggsgarður.
Efter besøget hos Navia, får vi frokost og hviler os lidt.
Næste stop er Hellurnar. Hellurnar er en lille landsby på Oyndarfjørður, der ligger på østsiden af Eysturoy. Landsbyen blev grundlagt tilbage i 1849 af befolkningen i landsbyen Lamba. De gamle huse er holdt i den oprindelige stand. Et af husene er blevet restaureret fuldstændigt med drivtømmer. I januar 2015 var der 13 indbyggere mod 43 indbyggere i 1985. Kaffe / te og kage serveres i de gamle charmerende omgivelser.
Når vi ankommer tilbage tilTórshavn, bliver du kørt tilbage til dit hotel eller det aftalte stoppested.